Ben tecrübeliyim, bu işi bana verin.

Tecrübeyi yanlış anlayan adam.

 Şahsi blogumdan bir yazı. Tecrübe ve tecrübe zannedilen şey ile ilgili.

''Daha evvel facede paylaşmıştım bu konu hakkındaki düşüncelerimi.Hatta konuyla ilgili şahit olduğum tam numunelik bir hikayeyi de anlatacağım.

 Henüz radyoloji 2. sınıf öğrencisiyiz. Gördüğümüz cihazların belki hepsi banyo sistemli cihazlar. Dijital kasetli cihazlar hakkında pek bilgimiz yok. Radyoloji uygulama dersindeyiz ve hocam bir Prof sözlü yapıyor.
Sorduğu soru şu:
-Arkadaşlar kasetin içinde ne var?
Biz de pek bilmiyoruz, kitaptan öğrendiğimiz kadar biliyoruz, o da base, gümüş halid kristalleri,fosfor filan ama tam bir tanım yapamıyoruz kafamızda.
Hemen aramızdan 10 yıldır bu mesleği yapan biri hocam ben biliyorum dedi ve cevapladı:
-''Barkod var.'' dedi.

Hoca tabi ki zayıf not verdi buna haklı olarak. Ulan püskevit ambalajlarında bile barkod var.
İşte bu darkafalı, özgüvenli, kendinden emin, bilgiç, hep tecrübesiyle övünen şahıs yıllarca idari makamda çalıştı ve hep tecrübesiyle övündü.
 Peki tecrübe nedir?
Meslekte geçirilen zaman miktarı mı?
Kesinlikle hayır. İşte yukarıda bahsettiğim şahıstan yüzbinlerce var. Yüzbinlercesi meslekte geçirdikleri zamanı tecrübe diye adlandırıyorlar ki yanılıyorlar.
Tecrübe dediğimiz şey bir meslekte, bir konuda bir başkasına göre daha bilgili, daha dikkatli, daha az hata yapan, daha başarılı sonuç elde eden şahsın deneyimleridir.

Tersi acemiliktir. Daha çok hata yapan, daha az başarı elde eden, daha az bilgili olana acemi denir.

Bazı insanlar çok kısa zamanda çok tecrübe elde eder. İşinde yetkin olur.
Yukarıda bahsettiğim gibi şahıslar ise yıllara aynı işte zaman geçirseler bile tecrübesiz, yeteneksiz, bilgisiz, nieliksiz, acemi kalmaya devam ederler.

Peki neden böyle niteliksiz, beceriksiz insanlar idari makamlarda yer edinebiliyor?
Cevabı çok basit:
Kendi beceriksizliklerinden haberdar olmadıkları için kendilerini yetkin zannederler ve özgüvenleri yüksektir. Yüksek özgüven sayesinde kendilerini yüksek makamlara layık görürler. Hırslı ve yalaka olurlar. Yalaka oldukları için de dalkavukluk yaparlar, dalkavukluk yapabildikleri içinde idari makamlara kolayca erişebilirler.

         Gerçek şu ki cahiller orudusu tarafından yönetiliyoruz. Yoksa dünya bu halde olmazdı. ''

                                       Kaynak: muyuta