Bencillik ve Vurdumduymazlık: Radyolojiye3000kadro

Radyolojiye3000kadro

  Twitter etkinliği etiketi #Radyolojiye3000kadro olarak belirlenmiş. İlk bakışta mantıklı bir etkinlik olarak görülüyor ki bende öyle sandım ve gruplarımda, sayfalarımda paylaşılmasına izin verdim.Hatta ben de tweet attım.

   Benden her nedense aşırı bir beklenti var. Ben de sadece bir teknikerim, dernek, sendika yöneticisi filan değilim. internette sesinizi duyurmaya yardımcı olabilirim ancak. Oluyorum da.

 Şimdi gelelim Radyolojiye3000kadro meselesine. Bunu iyice düşününce bencillik ve vurdumduymazlık olduğunu anladım.Bu yüzden ısrarcı bir arkadaşı guruptan çıkardım.Faydadan çok zarar veriyor, boşuna emek ve zaman sarfettiriyordu.

 Evvela 3000 kişi boşta değil. Diğer binlerce mezunun ne günahı var? Her yıl aşağı yukarı 2500 mezunumuz oluyor. Belki 10.000'den fazla Radyoloji teknikeri/Teknisyeni boşta ve bir o kadarı özellerde zor şartlar altında çalışıyor. Eğer kadro istenecekse herkes için istenmeli. İlk 3000 kişinin destekleyeceği etkinliği 20.000 kişi desteklesin.
En önemli noktaya değineyim: Şimdi heryerde 3000  3000 diye dile getirirsek bu konuyu karşıdaki insanlarda şu algı oluşacak: ''3000 kadro mu? Sadece 3000 kişi mi boşta radyolojiden? diğer mesleklerde on binlercesi boşta, devlet onbinlerce öğretmeni, mühendisi, bilim adamını es geçip bu 3000'cik radyolojiye mi kadro verecek?''  gibi gibi algı ve düşünceler sonucu tüm radyoloji mezunlarımız az sayılacak belki yok sanılacak. Gidip herkese tek tek asıl rakamları açıklayamazsınız.

Hem tweet atmakla olacak iş değil bu. Twitter çok kişi tarafından yanlış anlaşılmış maalesef. Twitter , facebook gibi ortamlar devleti hakkımızda olumlu yaptırıma yönlendirecek uygun mecra değil. Twitter, facebook ve diğer sosyal networklar örgütlenmek için faydalı olabilir. Ses getirmek için usulüne uygun kanlı canlı harekete geçmek lazım ve tam anlaşılır ve etkili sloganlar gerekiyor. Yanlış anlaşılırsak herşey aleyhimize döner. Azıcık yakın tarihe bakarsanız sosyal medya örgütlenmek için kullanılmış, ve bir eylem planı çizilip kanlı canlı harekete geçilmiş, devrim bile yapılmış.

Meclisteki konuşmaya gelirsek, kesinlikle umut verici idi ama şu gerçeği de kabullenmek lazım, Mecliste onlarca muhalefet vekilleri dahi saatlerce bağırıp çağırdırğı halde hiç birşeyi değiştiremedikleri oluyor genellikle. ''Ayrıca meclisteki eylem sadece radyolojiye has değil, tüm sağlıkçıları da kapsamakta. Bu eylem faydalı olsa da öncelik yine hemşirenin, ebenin, attnin (Sağlıkçı denince ilk akla gelenler) olacak. Radyoloji en ön planda dillendirilmedikçe radyolojiyi kimse hatırlamaz.'' Yani bu eylemin radyolojiye hiç bir katkısı yok.

  Şu konuya da dikkat çekmek istiyorum. Ben sadece site,sayfa,grup yöneticisiyim. Üyelerden, ziyaretçilerden ücret filan almıyorum. Kimseye de borçlu değilim. Borçluymuşum gibi davrananlar oluyor onları anlamıyorum.
 Eğer birşey istiyorsak herkes kendi üzerine düşeni yapmak zorunda. Daha önce Tümradder Yürüyüş organize etti katılan 13 kişi idi sadece. Lafa gelince herkes konuşuyor ama hadi  arkadaşlar kendimizi gösterelim denince kimse yerinden kıpırdamıyor her nedense.
 Eğer binlerce kişi katılacaksak adam akıllı Radyolojiye has bir organizasyona ihtiyaç var. Bunu organize edecek olanlar en başta Radyoloji dernekleridir. Bana düşen bu organizasyonu yaymak, yayınlamak, duyurmak, paylaşmak, size de tabi ki.
En önemlisi hepimize düşen iş ki o da katılım. Yok ben katılamam yürüyüşlere, gösterilere yapamam edemem diyenler gürültü yapıp kimseyi rahatsız etmesin.