Ne mezunusun ?

Bu caps belki yüzlerce bölüm için tekrarlandı. En mağdur biz miyiz, başkaları mı bilinmez fakat kesinlikle hepimiz mağduruz.

Evvela meslek seçimi alışveriş yapmaya dönmüş. Bütçemiz YGS, LYS puanımız. ilk ve ortaöğretim, lisede verilen eğitim kalitesine göre puan biriktirip sınavda çekiyoruz. Bağzıları müstesna.
Aldığımız puana göre seçim yapmak zorundayız.
İdealleri unutun bir kere, artık gerçeklerle karşı karşıyasınız. Hangi bölüme girsem aç kalmam moduna girmeniz gerekiyor.

Bölümleri Kpss alımlarına göre inceliyoruz, ne bölümü olduğu önemli değil. En nefret ettiğiniz meslek bile cazip gelebiliyor. Bir dönem radyasyon endişesinden kimse radyoloji yazmazdı bile. Lakin alım haberleri duyulunca radyasyonu tanımaz olduk, hemen yazdık ki en mantıklı seçeneklerden biriydi zamanında.
Anestezi , Tıbbi Laboratuvar gibi bölümler de popüler meslekler arasına girdi. Accayip reklamları yapıldı : ''Radyoloji çalışanları haftada 5 saat çalışıyormuş.''
''Anestezi çalışanları narkozu çekip, kafayı bulup, uyuyormuş sabahlara kadar.'' 

Üniversitelerimiz Diploma matbaası olmuş, gel al sen de al bi diploma. Ya iş? iş yoğğ. Anca bulursun. Gerçi bazı üniversiteler ve meslek liseleri iş garantili sağlık bölümleri açtıydı çoktan beri. Halen vaadleri devam ediyor mu bilmiyorum.
Bölümü seçtin yerleştin. İsteyerek yada istemeyerek, severek ya da sevmeyerek, kolayca ya da zorla okudun. 
Okulu bitir Kpss artık aşağı yukarı 90'ı çakman lazım. Bizim bölüm mezunları da canavar gibi. Kpss en yüksek alanlar genellikle bizden çıkıyor. Ama mezun çok alım az.
 Alım/Mezun : sayı/sonsuz=Belirsiz
Sonra bekle atamaları.
Atama yılda bir iki yapılır aynı kişi iki kere atanır, 50 alımı 100 gösterirler. Toplamda iki yılda 800 civarlarında alım yapılır. İki yıldaki mezun sayısı ise beş bincik.
Sonra özelde iş var derler.
Özel sektör yatırım yapıyor, iş imkanı artacak denir, Taşeron bir iki diploma kiralar, diker üç beş alaylı koca radyoloji ünitesini işletir. Özel hastanelerin eksik yanı yok bunlardan.
Şikayet edersin denetim yapılır, sonuçta mimlenen de fişlenen de sen olursun. Senden çalınan hakkını alabilmek için dava açmak zorundasın, büyük ihtimal kaybedersin, kazansan da kaybetsen de temyize gider, temyizde kazansan icra takibini bekle. 2012'de açtığım dosya daha kapanmadı.

Artık okul okumamızın başlıca sebebi derd-i maişet. Yoksa hayaller, idealler hepsi ertelendi çoktan zihnimizde, belki unutuldu bile.
Artık tek diploma yetmiyor, her seçeneği değerlendirmek lazım. Bir de DGS kazanayım iki üç yıl daha sıkayım kendimi, bir de lisans tamamlama. seçenek çok lakin sonuç yok.

Durum eskisinden çok farklı değil. Sadece mesleklerin değeri değişiyor dönem dönem.
Radyolojinin geleceği maalesef pek parlamıyor. İlgili makamların bizden kesinlikle haberleri yok diye düşünmek isterdim ama öyle değil. Haberleri var ama dikkate almak istemiyorlar.Görmezden, duymazdan geliyorlar.
Sessiz sedasız hakkımızı hukukumuzu çineyip ezecekler ki son 10 yıldır öyle yapıyorlar.
Örgütlenme konusunda ciddi sıkıntılarımız olduğunu düşünüyorum. Sesimizin daha gür çıkması lazım sadece atama konusunda değil, çalışma haklarımız içinde ciddi çalışmalar yapmalıyız.
Ben elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Bu dönem ilk olarak bu blogu açtım. Herkesin desteği gerekiyor tabi.
Fikir paylaşımları beyin fırtınaları yapmak gerekiyor. Bu blogun uygun ortam olduğunu düşünüyorum.
En azından yorum yaparak da katkıda bulunabilirsiniz.

                                                                                                             muyuta